Samstag, 28. März 2015Derler ki, Almanya diye bir ülke varmış. Bu ülkenin Köln şehrinde 🌹 Gülsultan diye biri yaşarmış. Her sene, sonbaharın sonlarına doğru güllerine bakım yapar, onları kışa hazırlarmış. Yıllardır bunu izleyen Hünkar, "Gülsultana ancak sultan bir gül yakışır" deyu düşünüp, İran'dan,  İran'ın 1001 gece gülü veya kokusu olarak bilinen, Isparta güillerinin soyunun bu ısfahan güllerinden geldiği söylenilen, güllerden ısmarlamış. Ismarlamış ısmarlamasınada, sonrada ısmarladığını unutmuş. Çünkü üzerinden aylar geçmiş. Sonbaharın sisli bir öğlen vakt-i'nde tatar ağası koca bir paket bırakınca Gülsultan'nın ellerine, merak içersinde bunu acaba kim gönderdi deyu haber salmışlar ülkenin dört bir yanına, soruşturmuşlar günlerce. Sonun da Hünkar aklını başına devşirip, "Sultanım, bu güller senin için idü" deyince, karmaşa çözülmüş. Gülsultan da, yüzünde tatlı bir gülümseme ve baharda açacak olan güllerin hayaliyle başlamış bakıma. 
Onlar ermiş muradına, biz çıkalım kerevetine.
Gökten Üç gül düşmüş. 🌹 Biri Hünkarın başına, sultanı hep aşkla baksın ona deyu. 🌹 Biri sultanın başına, Hünkarı hep yanında olsun deyu. 🌹 Diğeri kızları Kayra sultanın başına, ömrü uzun, bahtı hep açık olsun deyu.Derler ki, bu yıl Gülsultan biraz fazla sabırsızmış. Bahar mahmurluğununda vermiş olduğu ağırlıkla, dahada bir sabırsızlanırmış  Hünkarının hediye ettiği Isfahan güillerinin açması için 🌹🌹🌹. Oysa, bahar henüz girmiş ve havalar ısınmamış bile. Sultanının yüzündeki sıkıntıyı gören Hünkar, ellerindeki bir demet gülü uzatarak sultanına "senin kadar güzel değiller ve Isfahan güllerin kadar asil, hatta bunların kokusu bile yok ama senin güllerin açana dek bunlar senin yüreğini ferahlatsın, yüzünü güldürsün.". Bir an bir sevinç kaplamış sultanın yüreğini. Yüzüne bir gülümseme konuvermiş. Gözlerinde yıldızlar parlamış ve atılıvermiş Hünkarının boynuna....

Onlar ermiş muradına, biz çıkalım kerevetine.
Gökten Üç gül düşmüş. 🌹 Biri Hünkarın başına, sultanı hep aşkla baksın ona deyu. 🌹 Biri sultanın başına, Hünkarı hep yanında olsun deyu. 🌹 Diğeri kızları Kayra sultanın başına, ömrü uzun, bahtı hep açık olsun deyu.

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen