Donnerstag, 9. April 2015

Sürpriz! 🎉🎊 😊☺ ben yine grip oldum 💃


Kayra'nın doğumundan sonra sık sık gribe yakalanır oldum.

Malum, bebegimi hâlâ anne sütüyle beslediğim için, ilaç kullanamıyorum ve yaklaşık 4 aydır, kesinlikle ilaç kullanmamayı ve doğal yöntemlerle tedavi olmayı tercih ediyorum. Itiraf etmeliyim ki, en çok ağrı kesici almamakta zorlandım ve çok şiddetli baş ağrısı cektigim de 2-3 kez aldım ağrı kesici.

Yaklaşık, iki aydır karbonat kürünü uyguluyorum. Vücudumu asit ve kimyevi artık ve metallerden arındırmak için. Ve yine itiraf etmeliyim ki, bu kürü uygularken, şeker, tatlı ve yağlı gıdalardan vaz geçemedim. Bunları hayatımdan kısmen çıkarabilsem bile, çok büyük bir etkisi olacak aslında.

Gelelim şimdi benim gribten kurtulamayışıma. Eşimle yeni evlendiğimiz dönemlerde, kanserden tam olarak kurtulamadığım için, bünyem ve bağışıklık sistemim aşırı zayıftı. 2-3 haftaya bir hastalanıyordum. Burun spreyi en iyi arkadaşımdı. Şimdi ayırdık artık yollarımızı. Çünkü, burun zarım harap oldu ve tedavisi mümkün olmayan 5 cm uzunlukta derin bir yarayla dolanıyorum 2 yıldır. Şimdi burnumun en iyi arkadaşları, tuzlu su, zerdeçal, çinko kremi ve susam yağı. 

Konuyu dağıttım yine -_-

Neyse, o dönemlerde eşim bana manuka balından bahsetmişti. O zamanlar Okumuştum faydalarını, fakat hem maddi sıkıntı ve hem bir sürü ilaç tedavisi felan derken araya kaynadı gitti. Eşim de bir daha bahsetmedi zaten.
Kayra'nın doğumundan sonra sık sık grip olunca, bir instagram takipçim bana bu balın faydalarıyla alakalı bir mail attı. Biraz yazıştık, ona söz verdim hatta en yakın zaman da sipariş vereceğim diye ama iki ay üst üste başka masraflar çıkınca öylece kaldı gitti yine.

Iki hafta önce eşim yıllardır ilk sefer çetin bir gribe yakalandı. Ilaç kaçınılmaz oldu. Sinüzit ve solunum yolları felaket dolu. Balgamdan kurtulamıyor ve sık sık ateşleniyor. Hal böyle olunca bizimkinin aklına yine manuka balı düştü ve Sipariş verdi. 

Balımız nihayet dün geldi. Bende iki haftadır geceleri  mevsim değişikliği nedeniyle uyutmayan kuru bir öksürük var. Gece kalkıp, çörek otu yağı ve rezeneli bal içerek rahatlıyorum resmen. Bir veya iki saat idare ediyor, sonra tekrar yine başlıyor. Dün akşam ve yatmadan önce bir tatlı kaşığı manuka balı yedim. Boğazımdaki yanma ve gıcık birden kesildi Elhamhadulillah. 

Bakalım ilerki günler ne getirecek. Bu baldan beklentim çok yüksek. Sinüzitlerim öyle ağrıyor ki, yüzümün ağrısından duramıyorum resmen. Anbiotik etkisine güvenerek, gripten uzun vadeli kurulacağımızı ümid ediyorum.

Gelelim şimdi balın faydalarına:

Manuka balı nelere iyi gelir?Sağlığa olan faydaları sebebiyle gittikçe daha popüler hale gelen Manuka balının faydaları…Nasıl kullanılabilir?

Manuka balı bildiğimiz ballardan daha lezzetli ve daha faydalı bir bal olarak biliniyor.
Yeni Zelanda'ya özgü olan Manuka yaprakları, yerli halk Maoriler tarafından yüzyıllardır kullanılıyor. Bu yapraklarla hazırladıkların içeceğin ateşe, yaprakları ezerek hazırladıkları yağın da yaralara iyi geldiğine inanıyorlar.

Manuka, oldukça pahalı bir madde. Ancak manuka balının antibakteriyel özelliklerinin diğer ballara oranla çok daha fazla olduğu söyleniyor .

Antibakteriyel özellikleri diğer ballardan çok daha fazladır. Güneşe ve ısıya maruz bırakılsa veya seyreltilse de etkisi sabittir.

Mide ülserine neden olanlar başta olmak üzere yaraların enfekte olmasına neden olan bakterilere ve boğaz ağrısının sebebi bakterilere karşı çok etkilidir.

Yapılan araştırmalar yaraları iyileştirdiğini, cilt ülserlerine iyi geldiğini göstermiştir.
Antimikrobiyal ve antiviral özellikleriyle bilinir. Ayrıca bağışıklığı destekleyen antioksidanlar açısından da zengindir.

Bağırsak ve mide sorunlarına iyi gelir. Reflüyü azaltır ve sindirim sistemini iyileştirir.
Akne ve egzamaya karşı etkilidir. Pek çok kişi hastalıklı bölgeye balı uygulayıp bir müddet beklettikten sonra fayda gördüğünü söylemektedir.

Yanıklara karşı etkili olduğu, ağrıyı ve yanma hissini aldığı bilinmektedir.

Diş plaklarını %35 oranında azalttığı ve diş eti kanamalarına iyi geldiği kaydedilmiştir.
Alerji ve sinüzite karşı da etkileri bilinmektedir. Semptomları %60 oranında azalttığı görülmüştür.
Yüz maskesi olarak kullanıldığında güzelleştirir ve cildi canlandırır.

Uykusuzluk gibi sorunları olanların deri uykuya kolay geçmelerini sağladığı görülmüştür. Yatmadan önce süte katılarak içilebilir.

Enfeksiyon, ısırık ve kesikler için cilde sürülerek uygulanıyor.
Boğaz ağrıları ve sindirim sistemi için 1 kaşık yetiyor.

12 aylıktan küçük bebeklerde kullanılmamalıdır.
Diyabet rahatsızlığı olanlarda tehlikeli olabilir.
Manuka balının da çeşitleri bulunur. Ne tükettiğinize dikkat ediniz.
Bal alerjiniz varsa kesinlikle tüketmeyin.
Herhangi bir rahatsızlık için doktorunuz kontrolü haricinde kullanmamaya özen gösterin.

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen