Dienstag, 16. Januar 2018

FibromiyaljiSevdiğim bir arkadaş fibromiyalji ile alakalı şöyle bir paylaşımda bulunmuş. Aynen katılıyorum bende.:
Fibromiyalji dediğiniz zaman insanların çoğunun size tuhaf baktığını hisseder ve görürsünüz. Kimisi ne olduğunu bilmez. Kimisi aslında var olmayan psikolojik bir rahatsızlık olduğunu düşünür. Kimi hafife alırken kimi detayını öğrenmek ister. Kendi ağrılarını kıyaslayıp aceba bu dayanılmaz ağrılarımın sebebi bu mu diye düşünmeye başlar. Aslında çok ağır bir hastalık olduğunu anlayamaz kimse. Gününüzün en az yarısını yatarak geçirdiğinizi, en ufak değişik durumlarda sancıların ağrıların ağırlaştığını, hüzün veya heyecan yaşadığınızda ağrıların sizi tabiri caizse süründürdüğünü, saatlerce ağlattığını bilmez kimse. Hayatınızın diğer bir kısmı doktor ve fizyolojik terapiler ve iğneler ile geçer..Ve siz hala işe yaramaya ve hayatı bir nebze de olsa normal yaşamak için, sağlıklı insanlara nazaran ne kadar fazla çaba sarfettiğinizi kimse bilemez. Öyle günleriniz olur ki, vücudunuzun hiçbir noktasına dokunamazsınız.. en ufak dokunma büyük acılar verir. Ama siz devam edersiniz yaşamaya ve normal olmaya çalışmaya. Kronik bir hastalık olduğunu kabul etmeniz çok uzun sürerken aklınızda deli deli sorular dolaşır. Mesela kanser soğuğu sever, oysa fibromialji soğuğa hiç dayanamaz. Aceba dersiniz bu hastalık ile kanserden mi korunuyorum. Ve duygularınız duygusallığınız da değişmiştir. Parmak uçlarınızla dokunduğunuz şeylerde öyle enerjiler hissedersiniz ki, başkaları bunu rüyalarında bile göremezler. Dokunmak ve hissetmek başka manalar kazanmıştır..ve müslüman olduğumuz için, elinize diken batsa bir günahınıza kefarettir Hadisi Şerif'i gelir aklınıza ve ümitlenirsiniz, nitekim günahlardan arınmak ne güzeldir..ve en çok cefayı peygamberlerin, evliyaların ve onların ardından gidenlerin çektiğini düşünür, isyana yaklaşmazsınız. Elhamdulillâh.

Ancak !!!
ANCAK... ne kadar bedensel bir rahatsızlık olsa da, yaşanan travma ve üzüntülerin her tür hastalığı tetiklediği gibi, fibromialjinin de tetikçisi olduğunu inkar edemezsiniz.
İnsanlara kıyarken, onları üzerken, nelere sebep olabileceğimizi düşünmeyiz hiç...bunu düşünmeniz dileği ile... İnsanlara kıymayın.
Giden sağlık geri gelmiyor.

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen